Předpověď počasí v Portugalsku v květnu

Možná vás překvapí, že ačkoliv je Portugalsko známé svými horkými letními měsíci, může být květen bezesporu ideální čas pro návštěvu této oblíbené destinace. Statistiky ukazují, že průměrné teploty v květnu dosahují pouhých příjemných 21 °C ve dne, čímž se stává tento měsíc jedním z nejkomfortnějších pro všechny druhy aktivit.

Zejména jako milovník kultury a přírody jsem si všiml, že toto období mi umožňuje zajít si až tam, kde bych v letním parnu nevydržel – buď kvůli teplu, nebo kvůli davům turistů. Navíc, květen přináší méně časté srážky a optimální podmínky pro objevování kostelů, paláců, vinic i malebných pláží bez pocitu únavy z vysokých teplot. Přidáte-li k tomu fakt, že příroda právě kvete v plné kráse, je jasné, proč si vybrat tento měsíc pro výlet do Portugalska.

Klíčové informace:

  • Květen je ideální pro návštěvu Portugalska díky mírným teplotám a nižší pravděpodobnosti srážek.
  • Průměrné teploty počasí se pohybují kolem 21 °C ve dne, což je příjemné pro různé venkovní aktivity.
  • V tomto období se otevírá možnost turistiky, koupání i prohlídek historických pamětihodností v komfortních podmínkách.
  • Nízké srážky v květnu znamenají více slunných dní a lepší předpovědi pro plánování výletů a dovolených.
  • Noci mohou být chladnější, proto je důležité brát do úvahy správný výběr oblečení pro různé části dne.
  • Měsíc květen také přináší řadu kulturních akcí a festivalů, kterých se můžete zúčastnit během vaší návštěvy.
  • Menší množství turistů než v hlavní sezóně umožní klidnější a osobnější zážitek z poznávání Portugalska.

Klimatické podmínky v Portugalsku během května

Když se řekne květen v Portugalsku, vybaví se mi hned jasná modrá obloha a teplý vzduch plný vůní květin. Ale co přesně můžeme očekávat od počasí? Rozdíly ve vzduchu i teplotách moře jsou zde patrné, ale většinou se jedná o opravdu příjemné podmínky, které vás nenechají zůstat uvnitř.

Průměrná teplota vzduchu a moře

Průměrná teplota vzduchu v Portugalsku v květnu nabízí denní hodnoty dosahující krásných 21 °C, což je ideální pro procházky a poznávání kraje. V noci teplota může poklesnout až na svěžích 12 °C, proto je dobré mít po ruce tenčí svetr. Když se podíváme na moře, průměrná teplota moře v Portugalsku v květnu se pohybuje kolem 15-18 °C, což může pro některé znamenat trochu chladnější koupel, ale stále mnoho lidí tento zážitek nevynechá.

Regionální rozdíly v počasí

Podnebí v Portugalsku v květnu se liší podle regionu. Na pobřeží Atlantiku, jako je Lisabon, je vhodné užívat si slunce a teplá odpoledne, zatímco ve vnitrozemí, například v oblastech kolem Coimbry nebo v srdci hor Serra da Estrela, může být pocitově chladněji a vlhčeji. Tyto regionální rozdíly je dobré mít na paměti, abyste nebyli překvapeni odlišnými podmínkami.

Rady pro oblékání podle počasí

Oblékat bychom se měli přiměřeně ke kolísajícím teplotám. Večerní chladnější teploty jsou realitou, takže v batohu by neměl chybět svetr nebo dokonce lehká bunda. Během dne naopak stačí pohodlné tričko či šaty, sluneční brýle a nesmíme zapomenout na opalovací krém. Vrstvení bude vaším nejlepším společníkem – čím více vrstev, tím lépe dokážete reagovat na průběžně se měnící podnebí v Portugalsku v květnu.

Portugalsko počasí v květnu – co očekávat

Když se chystáte na putování po Portugalsku v květnu, můžete očekávat velmi příznivé podmínky. Většinu dnů provází jasno a slunečno a s termíny jako srážky se setkáte jen vzácně. To vše činí z května perfektní dobu pro objevování země, od jejích živých měst po nádhernou přírodní scenérii.

Specificky, pokud se vydáte do města Porto, lze narazit na průměrné srážky okolo 66 mm, ale i tak jsou viditelně nižší, než byste zažili na podzim. To pokládám za výbornou zprávu pro všechny, kdo se chtějí toulkám po historických uličkách věnovat bez slz z oblohy. Navíc mírný vánek, který obvykle dosahuje rychlosti kolem 9 km/h, společně s teplem přispívá k příjemnému klimatu pro vycházky venku, ať už jste na pobřeží nebo se sluníte v údolích.

RegionPrůměrná denní teplotaPrůměrná noční teplotaPrůměrné srážky v mm
Porto20°C13°C66 mm
Algarve22°C15°C21 mm
Lisabon24°C16°C44 mm

Když tedy zvažuji toulky Portugalskem právě v květnu, nemohu se dočkat, až svýma očima spatřím zázraky, které tato země skrývá, a to vše v doprovodu slunečné oblohy a příjemné atmosféry bez obav ze srážek. Věřím, že i vy sdílíte mou radost z představy slunečného Portugalska v květnu a teším se na všechny zážitky, které nás čekají.

Nejlepší destinace pro návštěvu v Portugalsku v květnu

Když se květen blíží, myslím si, že není lepšího času pro prozkoumání krás Portugalska. S teplotami, které jsou naprosto ideální pro koupání, opalování a procházky po historických památkách, mám pro vás několik tipů na místa, která byste rozhodně neměli minout.

Pláže Algarve a teploty pro koupání

Pláže Portugalska v květnu představují skutečnou idylku. Algarve s jeho křišťálově čistým mořem a jemným zlatým pískem je opravdovou perlou. Můžete zde očekávat teploty okolo 22 °C, což je jako stvořené pro první sezónní koupání a relaxaci na pláži.

Historická města s příjemným květnovým počasím

Pro ty, kteří mají raději kulturu a historii, jsou top destinacemi v Portugalsku v květnu Lisabon a Porto. Tyto městské klenoty vás přivítají s otevřenou náručí a teplotami, které jsou pro turistiku přesně tak akorát. Prohlédnete si památky bez přehnaného vedra, užijete si květnovou svěžest a prozkoumáte skvosty měst s naprostým komfortem.

Turistika a přírodní krásy

Milovníky turistiky a přírody potěší, že turistika v Portugalsku v květnu je prostě fantastická. Sezóna je ideální pro cesty do hor, národních parků a přes rozmanité krajinářské lokality. Počasí vám bude nakloněno, procházky budou radost a příroda bude svými barvami hýřit životem.

Aktivity a festivaly vhodné pro květnové počasí v Portugalsku

Když přijde květen, podnebí Portugalska přichází s radostí a otevírá dveře mnoha venkovním i kulturním eventům, které jsou inspirované omamnou atmosférou jara. Jsem nesmírně nadšený mít možnost zažít kulturu Portugalska a jsem přesvědčený, že právě květen je ten správný měsíc pro ty, kteří mají rádi festivaly a aktivní způsob odpočinku v teplém, avšak nikoli přehřátém počasí.

Kulturní akce a festivaly v květnu

V Portugalsku se mi naskytla příležitost zúčastnit se různých kulturních událostí, které se díky jemnému počasí konají venku pod slunečníkem. Od jazzových koncertů až po velkolepé taneční produkce, každý kout země má něco jedinečného. A víte co? Květen je měsíc, kdy se tam koná jeden z nejvýznamnějších festivalů, Festival Eurovisão da Canção!

Akce na otevřeném vzduchu optimální pro květnové klima

Aktivity na čerstvém vzduchu jsou pro květnové počasí jako stvořené. Večer si můžete dát piknik v jednom z lisabonských parků, anebo, pokud jste nadšenci do cyklistiky nebo trekkingu, můžete se vydat na některou z četných piktoreskních stezek. Nezapomeňte na národní park Peneda-Gerês, kde příroda je v květnu prozářená a plná života.

FestivalLokalitaTyp AktivityDatum
Rock in Rio LisboaLisabonHudební a KulturníKonec května
Festival Eurovisão da CançãoRůzná městaHudební soutěžStřed května
OvibejaBejaFolklór/ZemědělskýZačátek května
Festa da FlorMadeiraKvětinový festivalKvěten

Pokud máte rádi hudbu, tanec, nebo jen chcete ochutnat portugalskou kulturu, květen je váš měsíc k návštěvě. S takovým počasím a možnostmi je těžké odolat pokusu vstřebat vše, co Portugalsko nabízí.

Tipy pro cestování v Portugalsku vzhledem k počasí

Když se rozhodnete prozkoumávat Portugalsko v květu květin, pamatujte na pravidelné sledování předpovědi počasí.. Na základě předpovědi dokážete lépe naplánovat vaše aktivity a zabezpečit se proti nečekaným změnám. Ačkoliv bývají teploty vzduchu a moře v Portugalsku v květnu obecně mírné, počasí dokáže nabídnout překvapení v podobě chladnějších večerů či ranních hodin.

Vzhledem k proměnlivosti počasí je dobré přemýšlet nad oblékáním dle květnového počasí. Doporučuji se oblékat vrstveně; volné letní šaty nebo tričko a kraťasy budou ideální během teplých denních hodin, ale nezapomeňte na svetr či bundu, které přijdou vhod po západu slunce. A i když slunce nebude pálit jako v létě, stále doporučuji sluneční brýle a ochranný krém, abyste chránili svou pokožku před silnými UV paprsky.

Bez ohledu na to, zda se chystáte do městského ruchu, nebo na trek do hor, pohodlná obuv je nezbytností. Teplota moře bývá v květnu osvěžující, ale pokud se rozhodnete pro šnorchlování či plavání, připravte se na chladnější vodu. S těmito tipy v zádech si můžete být jisti, že vaše dovolená v Portugalsku bude ničím nerušeným potěšením.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *