Albánie počasí červen – co očekávat na dovolené?

Přemýšlím o tom, kam vyrazit na dovolenou v červnu, a Albánie se zdá být tím pravým místem k objevování. Představa teplého slunce, osvěžující brízy a příjemně teplého moře mě láká do této středomořské země. Albánii v letních měsících zdobí stabilní, teplé počasí, avšak co přesně mohu očekávat od počasí v červnu? Z mé zkušenosti je tento měsíc jako stvořený pro objevování krás země, ať již na jejích pozváních na pláže nebo v idylickém vnitrozemí. A co je na tom nejlepší, nemusím se obávat, že mi dovolenou zkazí neustálé deště, které jsou pro jiné destinace typické. Takže pokud uvažujete, stejně jako já, strávit část vaší dovolené v červnu právě zde, připravte se na série dnů plných slunce, kterými Albánie v tomto období nešetří.

Moje nadšení stoupá, když si uvědomím, že téměř každý den strávený v této destinaci může být doprovázen až 15 hodinami slunečního světla. Už teď se nemohu dočkat, až se vydám na pobřeží, kde teploty moře dosahují těch skoro tropických 26 °C, které jsou pro albánské letní měsíce typické. Zkrátka řečeno, můj červnový výlet do Albánie slibuje být přesně to, co potřebuji k načerpání nové energie a užití si zaslouženého odpočinku.

Klíčové informace

 • Perfektní teploty okolo 25 °C ideální pro prozkoumávání i relax na pláži
 • Teplé moře s průměrnými teplotami kolem 24-26 °C
 • Období s nízkým rizikem srážek a vysoká pravděpodobnost slunných dnů
 • Rozmanitost podnebí v závislosti na nadmořské výšce regionu
 • Až 15 hodin denního světla pro dlouhé procházky a večerní posezení u moře
 • Červen v Albánii je obdobím s obecně stabilním počasím
 • Možnost poznávat samotnou podstatu albánského léta

Představení klimatu v Albánii v červnu

Když se řekne Albánie červnová sezóna, mnozí z nás si ihned představí sluneční paprsky hladící pokožku a příjemný vánek vlasů. Ale jak tento měsíc ovlivňuje rozdílné geografické části země? Pojďme se společně ponořit do klimatických vlastností Albánie, kde jižní část země si užívá středomořského klimatu, zatímco v horách můžeme cítit chladnější vzduch, už na samotném prahu Alpského pásma.

Od moře k horám – rozmanité počasí Albánie

Albánské pobřeží vás v červnu zve k odpočinku v teplotách, které připomínají letní dny na jihu Itálie. Při cestě do vnitrozemí, k horským štítům, se albánské klima v červnu mění. Zde můžete prožít svěží rána a chladnější večery, což je ideální pro milovníky treků či noční oblohy plné hvězd.

Průměrná teplota vzduchu a moře v červnu

Pohled na průměrnou teplotu v Albánii v červnu nám ukazuje, že teploměry během dne ukazují okolo 25 °C. To znamená, že vaše koupání v moři bude více než příjemné, protože teplota vody se pohybuje okolo 24 °C. Červnové dny v Albánii jsou jako stvořené pro plavání a opalování na nádherných plážích.

Denní světlo – východ a západ Slunce

Albánské léto je magické také díky dlouhým dnům a krátkým nocím. Užijete si východ slunce kolem 5:08 a jeho západ až kolem 20:16, což znamená až 15 hodin denního světla na pohyb, poznávání a nezapomenutelné zážitky v srdci Balkánu.

Část dneTeplota vzduchuTeplota mořeDoba denního světla
Ránopřibližně 20 °C5:08 (východ slunce)
Odpoledneaž 25 °Cokolo 24 °C
Večerklesá pod 25 °C20:16 (západ slunce)

Albánie počasí v červnu –  aktuální předpověď a trendy

Když se mě někdo zeptá na  počasí v červnu v Albánii, neváhám s odpovědí. Skutečně, letní měsíc červen v této středomořské zemi může přinést teploty, které se šplhají nad úctyhodných 32℃. Nicméně, průměrné teploty se obvykle pohybují kolem lákavých 29℃, což je ideální pro plážové pobyty a prozkoumávání měst plných historie a kultury.

Když se zaměříme na průměrné srážky, nebudete potřebovat často sahat po deštníku, protože průměrně za celý červen spadne 59 mm srážek. To určitě není důvod k obavám!

A co vítr? Průměrná rychlost větru je na úrovni mírného vánku, což je okolo 5.25 km/h. Ideál pro jemné ochlazení po sluneční lázni.

MěsícPrůměrná vysoká teplotaPrůměrné srážky (mm)Průměrná rychlost větru (km/h)
Červen29℃595.25

Krásné počasí v červnu dělá z Albánie skvělou destinaci pro milovníky slunce. S menším množstvím srážek a příjemným vánkem si můžete vychutnat každý okamžik pod albánským sluncem.

Tipy pro cestovatele – jak se obléknout a co nezapomenout

Chystáte se do Albánie toto léto na turistiku? Pak nesmíte zapomenout na správné doporučené oblečení a vybavení. Zde je pár tipů, které vám zajistí komfort po celou dobu vašeho pobytu.

Doporučené oblečení pro tropické dny a chladné večery

Albánie může v červnu překvapit tropickými teplotami, proto by vaše zavazadla měla obsahovat především lehké a prodyšné materiály, které vás ochrání před slunečními paprsky a zároveň poskytnou dostatečný komfort při prohlídkách či trekkingu. Večery však mohou být chladnější, proto nezapomeňte na vrstvení oblečení.

 • Bavlněné nebo lněná trička a halenky
 • Lehké kalhoty nebo šortky
 • Lehké letní šaty nebo sukně
 • Komfortní sandály nebo uzavřené boty pro procházky městem
 • Měkký svetr nebo bunda na večerní chládek

Nezbytné vybavení pro letní outdoorové aktivity

Budete-li se věnovat turistice nebo jiným aktivitám v albánské krajině, je víc než důležité mít s sebou správné vybavení. Nepodceňujte terén a pamatujte, že správná obuv a ochrana proti slunci jsou nezbytné pro vaše pohodlí a zdraví.

Oblečení a vybaveníÚčelDoporučení
Pevná obuvOutdoorové aktivity a trekkingBoty s dobrou oporou kotníku a protiskluzovou podrážkou
Ochranné sluneční brýleOchrana očí před UV zářenímBrýle s UV filtrem 400 pro maximální ochranu
Kvalitní opalovací krémOchrana kůžeMinimálně SPF 30, ideálně voděodolný
Klobouk nebo čepice s kšiltemOchrana hlavy a obličeje před sluncemŠiroký klobouk, který poskytuje dostatečný stín
Vodotěsný batohNošení věcí během výletůLehký batoh s několika kapsami a pohodlnými popruhy

Nezapomeňte, že při letní turistice v Albánii lze očekávat nejen slunečné dny, ale také nečekané deště či větry, proto je vždy dobré mít s sebou multifunkční pláštěnku nebo větrovku. Přejeme vám krásnou dovolenou plnou zážitků v Albánii!

Kulturní a festivalové události – co v Albánii nepropásnout

V červnu se Albánie proměňuje v kulturní ráj, kde můžete zažít nepřeberné množství kulturních a festivalových událostí, které jsou stejně rozmanité jako samotná albánská krajina. Od dynamických hudebních festivalů až po tradiční slavnosti, které oslavují bohatou historii a kulturu země, vám Albánie v červnu nabízí mnoho způsobů, jak se vtělit do místního života a poznat jedinečné aktivity.

Seznam kulturních slavností a pravidelných eventů v červnu

Chcete-li zažít opravdovou albánskou kulturu, máte v červnu otevřené dveře ke spoustě zajímavostí. Níže naleznete přehled některých z nejoblíbenějších a nejvíce očekávaných akcí, které Albánie nabízí.

Festival / EventDatumLokalitaTyp Akce
Korce Beer & Wine FestivalZačátek červnaKorceGastronomie a Hudba
South Outdoor FestivalStřed červnaHimaraOutdoorové Aktivity
Gjirokaster National Folklore FestivalKonec červnaGjirokasterTradiční Hudba a Tanec

 

Specifiky albánské letní kultury a zvyků

Když navštívím Albánii, rád se ponořím do života místních a zažívám autentickou atmosféru. Letní měsíce jsou tu oslavou naleziště tradičních zvyků, jako například tance, které vychází z pohanských rituálů, nebo ochutnávky albánských specialit či dalších regionálních jídel a pití. Toto je doba, kdy Albánie opravdu ožívá a já nikdy nezmeškám šanci se účastnit těchto nezapomenutelných setkání.

Průvodce po nejlepších místech – kam vyrazit v červnu v Albánii

Když se řekne Albánie pláže v červnu, představím si teplou modrozelenou vodu Jaderského a Jónského moře. V červnu je moře dost teplé na to, abyste mohli celé dny strávit pohrouženi do příjemných vln. Drazí čtenáři, nezapomeňte si s sebou vzít potápěčské brýle – mořské dno je v tuto dobu jako z pohádky.

Kromě odpočinku na pláži můžete prozkoumávat národní parky, kde vás nadchnou horské treky s nádhernými výhledy na albánskou krajinu. Ať už jste vášnivý turista nebo hledáte místo pro poklidnou procházku, nejoblíbenější místa k návštěvě nabízí nezapomenutelné zážitky pro každého. Nezapomeňte si vzít pevné boty, voda v horských řekách bývá chladná i v létě.

Navštívím-li historická města jako Berat či Gjirokastër, osobně pociťuji všudypřítomnou atmosféru minulosti. Tato města jsou jako živá muzea, kde se historie prolíná s moderním životem. A neopomeňte albánskou Rivieru, jejíž kulinářská nabídka společně s červnovým počasím překvapí každého milovníka dobrého jídla a slunečných dní. Ochutnejte čerstvé mořské plody nebo tradiční bylinkové likéry a odneste si s sebou kousek albánského léta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *