Chorvatsko počasí květen – co očekávat?

Zajímáte se o aktuální počasí v Chorvatsku v květnu? Připravte se na překvapení! Pokud plánujete návštěvu této nádherné země v tomto měsíci, můžete očekávat ideální podmínky pro dovolenou. Chorvatsko v květnu nabízí příjemné teploty, dlouhé slunečné dny a překrásnou přírodu. Přečtěte si více o počasí a dalších zajímavostech této destinace.

Klíčové informace:

  • Průměrné teploty vzduchu v květnu se pohybují kolem 18-21 °C.
  • Teplota moře dosahuje průměrně 18 °C, ideální pro koupání.
  • Délka slunných dnů je přibližně 15 hodin.
  • Průměrné srážky jsou 75 mm, prší průměrně 10 dní v měsíci.
  • Doporučuje se nosit lehké oblečení a chránit se proti slunečnímu záření.

Průměrná teplota vzduchu a moře

V květnu je v Chorvatsku průměrná denní teplota vzduchu kolem 18-21 °C. Ve výše položených oblastech, jako je Dubrovník, se očekávají o něco vyšší teploty. Vnitrozemí bývá obvykle o jeden stupeň chladnější než pobřeží.

Teplota moře v květnu dosahuje průměrně 18 °C. Tato teplota je ideální pro koupání a vodní aktivity. Vzhledem k mírnému oteplování si můžete užít příjemné chvíle na pláži a objevovat krásy chorvatského pobřeží.

Průměrná teplota vzduchuPrůměrná teplota moře
18-21 °C18 °C

Východ a západ Slunce

V květnu v Chorvatsku začíná den brzkým východem slunce a končí jeho západem kolem osmé hodiny večerní. Díky dlouhým dnom máte více času na plážové aktivity a prozkoumávání okolí.

Sluneční paprsky jsou v květnu stále intenzivní, proto je důležité správně se chránit před jejich škodlivými účinky. Doporučuje se používat ochranný opalovací krém s vysokým faktorem a nosit sluneční brýle a klobouk nebo čepici.

Prodloužené dny a krásné západy slunce

V květnu jsou dny v Chorvatsku velmi dlouhé, až 15 hodin světla. To znamená, že máte více času na vychutnávání pláže, procházky po přírodě nebo návštěvu památek. A co je ještě lepší, krásné západy slunce nad Jadranem vytvářejí romantickou a malebnou atmosféru.

„Každý večer jsme se těšili na nádherný západ slunce nad mořem. Bylo to nezapomenutelné a magické.“

– Markéta, cestovatelka

 

Více času pro dovolenou

V květnu ještě není turistická sezóna v plném proudu, což znamená, že můžete v klidu užívat dovolenou a vyhnout se davům turistů. Hlavní atrakce a památky nejsou tak přeplněné a můžete si je prohlédnout bez front. Méně turistů také znamená, že ceny ubytování a stravy jsou nižší než v letních měsících.

Využijte dlouhých dnů v květnu na prozkoumávání krás Chorvatska, užijte si prodloužený víkend nebo si udělejte krátkou dovolenou. Východ a západ slunce vám přinesou nádherné zážitky a nezapomenutelné okamžiky.

Proč navštívit květnové ChorvatskoKvůli východům a západům slunce
Dlouhé dnyKrásné západy slunce nad mořem
Méně turistůNižší ceny a klidnější atmosféra
Příležitost prozkoumat památkyBez front a přeplnění

 

Průměrná rychlost větru

V květnu je průměrná rychlost větru v Chorvatsku mírná a pohybuje se kolem 10 km/h. Větrné podmínky mohou však být ovlivněny místními geografickými a atmosférickými faktory, jako je poloha a přítomnost hor. Doporučuje se sledovat místní předpověď počasí a zohlednit rychlost větru při plánování aktivit na venkově nebo na moři.

Průměrné srážky

V Chorvatsku v květnu průměrně naprší 75 mm srážek. Průměrně prší 10 dní v měsíci, což představuje mírně vlhké podmínky. Srážky jsou v Chorvatsku rovnoměrně rozloženy po celý rok, s mírnými rozdíly v délce a intenzitě srážkových období v závislosti na konkrétní lokalitě.

MěsícPrůměrné srážky (mm)Počet srážkových dní
Květen7510
Červen325

Je vhodné mít na paměti možnost srážek při balení oblečení a plánování venkovních aktivit. Doporučuje se zahrnout do svého vybavení deštník nebo pláštěnku, aby vás případné srážky nepřekvapily a nepokazily příjemný pobyt v Chorvatsku.

Doporučené oblečení a vybavení

V květnu v Chorvatsku se doporučuje nosit lehké oblečení, jako jsou krátké rukávy a kraťasy, kvůli teplejším teplotám vzduchu. Pokud máte v plánu strávit čas na pláži nebo provádět vodní aktivity, je také vhodné mít s sebou plavky a sluneční brýle. Chorvatsko je známé svými úchvatnými plážemi a azurovým mořem, takže si užijete příjemný pobyt na slunci.

Pro případné ochlazení nebo srážky je také dobré vzít si s sebou větrovku nebo lehkou bundu. Můžete se setkat s přeháňkami a změnami počasí, proto je důležité být připraveni. Chorvatsko je také oblíbenou destinací pro outdoorové aktivity, jako je pěší turistika a cykloturistika. Přibalte si tedy pohodlné boty a sportovní vybavení, abyste mohli využít krásnou přírodu a horizontální reliéf.

Doporučené oblečeníVybavení
Krátké rukávyPlavky
KraťasySluneční brýle
Větrovka nebo lehká bundaPohodlné boty

 

Kulturní a festivalové události

V květnu se v Chorvatsku koná řada kulturních a festivalových událostí, které přinášejí návštěvníkům bohatou paletu místních tradic a zvyklostí. Mezi nejvýznamnější patří Dubrovnické léto, které je slavným festivalem divadelních představení a koncertů. Tento známý festival trvá po celé léto a včetně května nabízí nezapomenutelné kulturní zážitky.

Međimurski festival tradicijskih zborova je další festival, který stojí za zmínku. Tento festival tradičních sborů v Međimurji představuje místní folklór a hudební tradice. V květnu se zde setkávají sbory z různých částí Chorvatska a prezentují své dovednosti a umění.

Středomořský festival kytary, známý jako Mediteranski festival gitara, je další významnou kulturní událostí. Tento festival představuje špičkové kytaristy ze všech koutů světa, kteří vytvářejí nezapomenutelné hudební zážitky.

Účast na těchto místních kulturních a festivalových událostech je skvělým způsobem, jak proniknout do místní kultury, poznat tradiční zvyky a zapojit se do života místních obyvatel. Navštěvování těchto festivalů vám umožní prozkoumat a ocenit bohaté kulturní dědictví Chorvatska.

FestivalDatumMísto konání
Dubrovnické létoCelé léto (včetně května)Dubrovník
Međimurski festival tradicijskih zborovaKvětenMeđimurje
Mediteranski festival gitaraKvětenRůzná místa v Chorvatsku

 

Nejlepší místa k návštěvě

V květnu v Chorvatsku je mnoho zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Mezi nejpopulárnější patří:

  1. Dubrovník: Jižní chorvatské město, známé svou architekturou a historickou atmosférou. Zde můžete prozkoumat historické jádro města a projít se poěstěnými hradbami.
  2. Split: Další oblíbené místo s historickým jádrem zapsaným na seznamu světového dědictví UNESCO. Zde najdete například Diokleciánův palác, který stojí za návštěvu.
  3. Plitvická jezera: Národní park s krásnými vodopády a přírodními jezery. Každý rok sem přijíždějí turisté z celého světa, aby si užili jedinečnou přírodu.
  4. Zadar: Město známé historickými památkami a modernou architekturou. Můžete navštívit například chrám sv. Donáta nebo pozorovat unikátní sluneční zátoku.

Červenec také nabízí příležitost k návštěvě národního parku Krka, který je domovem krásných vodopádů a přírodních jezer. To je ideální čas na prozkoumávání přírodních krás Chorvatska až do posledního detailu.

MístoPopis
DubrovníkJižní chorvatské město se zachovalou architekturou a historickou atmosférou.
SplitMěsto s historickým jádrem zapsaným na seznamu světového dědictví UNESCO.
Plitvická jezeraNárodní park se spektakulárními vodopády a přírodními jezery.
ZadarMěsto s bohatou historií a moderní architekturou, včetně unikátní sluneční zátoky.

Seznam nádherných míst v Chorvatsku je samozřejmě mnohem delší, ale tyto jsou určitě stále nejoblíbenější a stojí za to je zařadit do svého itineráře.

 

Průměrná teplota vzduchu

V červnu v Chorvatsku můžete očekávat průměrnou teplotu vzduchu kolem 25-30 °C. Na pobřeží se teploty často vyšplhají i nad 30 °C. Vnitrozemí země bývá o něco chladnější. Teploty v noci se pohybují kolem 18-22 °C. Doporučuji nosit lehké oblečení, opalovací krém a brýle na slunce, protože sluneční paprsky jsou v červnu velmi intenzivní. Nezapomeňte také na dostatečnou hydrataci.

Průměrná teplota moře

V červnu se průměrná teplota moře v Chorvatsku pohybuje kolem 22-27 °C, což je ideální teplota pro koupání. V teplých letních měsících se moře zahřívá a nabízí příjemné podmínky pro vodní radovánky. Doporučuje se využít příležitost k plavbě nebo potápění a užít si teplé a čisté moře.

 

Východ a západ Slunce

V červnu v Chorvatsku se slunce obvykle vytrácí kolem deváté hodiny večerní, a to nabízí mnoho času pro aktivity na venkově a na pláži. Tento čas je ideální pro využití slunečních paprsků a prožití krásných západů slunce nad horizontem moře. Doporučuji vychutnat si romantické okamžiky a krásné přírodní scenérie, které nabízí sluneční západ.

Užijte si magické okamžiky

Když se slunce začne postupně skrývat za horizontem, vytváří to magickou atmosféru, kterou stojí za to zažít. Barvy oblohy se postupně mění od oranžové po růžovou a fialovou, vytvářející jedinečnou a nádhernou kulisu na pozadí moře. Sluneční západ v Chorvatsku je jedním z těch nezapomenutelných momentů, které byste měli zažít a nechat se unést jejich krásou.

ČasVýchod SlunceZápad Slunce
1. června5:2320:16
15. června5:1820:26
30. června5:2320:31

 

Průměrná rychlost větru

V červnu je průměrná rychlost větru v Chorvatsku mírná a pohybuje se kolem 9 km/h. Větrné podmínky se mohou mírně lišit v závislosti na poloze a geografických faktorech. Doporučuje se sledovat předpověď počasí a zohlednit rychlost větru při plánování venkovních aktivit.

Rychlost větruMírný vítrPříležitostné poryvy větruČasté poryvy větru
Průměrná rychlost9 km/h15 km/h25 km/h
Směr větruJihozápadníSevero-jižníVýchodo-západní

 

Průměrné srážky

V červnu se v Chorvatsku průměrné srážky pohybují kolem 26-32 mm. Tento měsíc je známý převážně slunnými a jasnými dny, kdy se srážky vyskytují jen zřídka. Přesto je však vždy vhodné být připraven na případné deště a mít s sebou deštník či pláštěnku. Nezapomeňte, že počasí se může rychle změnit, a je lepší být připraven na všechny příležitosti.

V následující tabulce uvádím průměrné srážky ve vybraných městech v Chorvatsku v červnu:

MěstoPrůměrné srážky (mm)
Dubrovník27
Split28
Zadar23
Osijek32

Tato data vám mohou pomoci plánovat vaši cestu a zvolit správnou přípravu na případné srážky. Pamatujte, že počasí není vždy předvídatelné, a je vždy lepší být připraven na každou situaci. Dešťové kapky vám však nemusí pokazit dovolenou, protože Chorvatsko nabízí mnoho zajímavých aktivit a atrakcí, které můžete objevovat i za nepříznivého počasí. Vychutnejte si svou cestu do Chorvatska a nechte se okouzlit jeho krásami bez ohledu na počasí!

Nejlepší místa k návštěvě

V červnu je mnoho atraktivních míst k návštěvě v Chorvatsku. Pokud máte rádi historii a architekturu, nemůžete si nechat ujít Dubrovník. Procházka po historickém jádru města vás zavede do bohaté historie a nabídne úchvatné pohledy na architektonické skvosty. Další skvělou destinací je Split, s historickým centrem zapsaným na seznamu světového dědictví UNESCO.

Pokud preferujete přírodu, rozhodně navštivte Plitvická jezera. Toto nádherné místo je známé svými vodopády a jezery, které vytvářejí dechberoucí scenérii. Místem, které stojí za to objevit, je také město Zadar. Kromě historických památek nabízí moderní architekturu a fascinující atmosféru.

V sousední Černé Hoře si rozhodně nenechte ujít zátoku Kotor. Toto malebné místo vás ohromí svou přírodní scenérií a historickými památkami. V červnu je Chorvatsko připraveno ukázat svou nejlepší stránku a nabídnout vám nezapomenutelné zážitky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *